Su bazlı boya pazarına genel küresel bir bakış.

Su bazlı boya pazarı, küresel boya pazarının büyüyen bir segmentidir. Sürdürülebilirliğe artan ilgili göz önüne alındığında, su bazlı boyalarda sürekli gelişme olacağını ve pazar payının önümüzdeki yıllarda artarak devam edeceği düşünülmektedir.

Dünya çapında su bazlı boya pazarı toplam 67 milyar Euro ve 24 milyar litre olduğu tahmin edilmektedir. Global boya pazarının değerce %51’i hacim olarak ise %57’sini oluşturmaktadır. Küresel pazarda su bazlı boyaların %90’ından fazlası su bazlı dekoratif boya segmentinde yer almaktadır. Dekoratif olmayan su bazlı boyalar segmentinde ise toplam su bazlı boya pazarının 8,5 milyar Euro ve 2,2 milyar litre olduğu tahmin edilmektedir. Dekoratif olmayan boya pazarının değerinin yaklaşık %10’unu ve hacminin %13’ünü temsil etmektedir.

Segment ve Kimya

Dekoratif boyalar, su bazlı boya pazarının ana segmentidir. Su bazlı boya pazarının değerinin yaklaşık %86’sını oluşturmaktadır. Dekoratif su bazlı boyalar çoğunlukla akrilik ve vinil bazlı reçine içermektedir. Dekoratif olmayan boya segmentinde, boya pazarında kullanımı giderek artan poliüretan dispersiyonlar (PUDS) gibi kimyasallar kullanılır.

Dekoratif olmayan boya pazarında, genel endüstriyel ahşap ve otomotiv pazarın en büyük segmentleridir. Gelecekte, su bazlı ürünlerin bir bütün olarak boya pazarında daha hızlı büyümesi beklenmektedir. Yönetmelikler sıklaştıkça ve boyaların VOC içeriği ile ilgili yönetmelikler sayesinde su bazlı olan boyalara daha fazla dönüşüm olacaktır. Ayrıca endüstriyel alanda,  fabrikaların yayabileceği VOC miktarı daralması nedeniyle üreticiler, su bazlı ürünlere geçiş yapmaktadır.  Su bazlı ürünlere geçişi sağlayan en temel unsur ise işletmelerin ve müşterilerin sürdürülebilirlik girişimlerine önem vermesinden kaynaklanmaktadır. Günümüzde şirketler yeşil, doğaya saygılı ve sürdürülebilir işletmeler olarak anılmak istiyor. Tüketiciler, çevreye duyarlı boyaları satın almaya meyillidir. Fakat bunun için fazla ödeme yapmaya razı değiller.

Su bazlı kaplamaların ana dezavantajı, solvet bazlı ürünlere göre biraz daha pahalı olmalarıdır. Ayrıca, su bazlı kaplamaların kuruması daha uzun sürer ve bu nedenle boya yapılan fabrikada üretim süreci yavaşlayabilir. Sürdürülebilirliğe olan ilgi arttıkça ve su bazlı boya performans arttıkça, su bazlı boyaların  piyasada daha hızlı büyümesini bekliyoruz.

Sonuç

Dekoratif boya, su bazlı boya pazarına hakimdir. Su bazlı boyalar için 67 milyar Euro’luk pazarın yaklaşık 58 milyar Euro’su dekoratif segmentte aittir. Kalan 8,5 milyar Euro ise genel endüstriyel, ahşap ve koruyucu ve deniz kaplamalarını kapsamaktadır. Sürdürülebilir boyalara olan ilgi arttıkça ve su bazlı performans geliştikçe, su bazlı boya pazarının bir bütün olarak boya pazarının üzerinde oranla büyümesini beklenmektedir.

KAYNAK

News and insights for the European coatings industry | European Coatings (european-coatings.com)

Son Duyurular