Metal kaplama nedir?

Metal kaplamalar, ürünün ömrünü uzatmak, yüzeyleri korumak ve korozyonu önlemek için metala uygulanan boyadır.

Her boya bir kaplama türüdür fakat her kaplama boya değildir. Birçok metal kaplama türü bulunmaktadır. Kaplamaların en önemli bileşeni reçinedir ve epoksi, alkid, akrilik, poliüretan ve fazlasını da içerebilir. Boyanın sıvaya dönüşmesi çözücüler sayesinde olur. Bu süreçte pigmentler ve diğer ham maddeler, eşit bir sıvı oluşturmak için su içinde dağıtılır yada karıştırılır. Bu bileşen kimyasal bir çözücü veya su olabilir. Kaplamalarda kullanılan solvente bağlı olarak solvent bazlı veya su bazlı olarak sınıflandırılır. Boya formülünde kullanılan diğer bileşenler pigmentler, dolgu maddeleri, koyulaştırıcılar ve diğer katkı maddeleridir.

Metal kaplamaların amaçları nelerdir?

Farklı amaçlar ve endüstriler için farklı metal kaplama türleri önerilmektedir. Metal kaplamaları için en yaygın amaçlardan bazıları:

Korozyon Koruması

Metal kaplamanın en temel amacı metal ürünleri korozon gibi doğal olaylardan korumaktır. Hem su bazlı hem de solvent bazlı kaplamalar endüstriyel alanda kullanılmaktadır. Korozyonu önlemek için farklı metal kaplama yöntemleri bulunmaktadır. Çeşitli özellik ve niteliklerinden dolayı her kaplama türü farklı parametre göre farklı performans gösterir.

Uzun Süre Dayanıklılık

Korozyona ve doğal elementlere karşı korumaya ek olarak, kaliteli metal kaplamaların kullanılması metal yapı için uzun süre dayanıklılığı sağlar.

Geliştirilmiş Görünüm

Metal kaplamalar, ağır koşullar altında bile yapının görünümünün uzun süreli korunmasını sağlar. Uygun metal kaplamalar ile boya rengi, parlaklık seviyesi ve daha fazlası dahil olmak üzere tercih ettiğiniz estetik görünümle birlikte uzun ömürlü bir yüzey oluşturulur.

Artan Kimyasal ve Su Direnci

Metal kaplama yapıda sert bir yüzey oluşturur bu da korozyondan korunmanın yanı sıra aşınma veya kimyasal strese karşı dayanıklılık kazandırır.

Yangın Koruması

Metal kaplamalar, kaplanan alanı yangının etkilerinden korur. Çeliğin yük taşıma kapasitesini kaybedeceği sıcaklığa erişmeden önce metal kaplama sayesinde ekstra bir süre elde edilir. Bu süre binanın tahliye edilmesi, yangının kontrol altına alınması gibi olanaklar sağlar.

Son Duyurular