Venator’dan David Lockley ile titanyum dioksit sektörüne hakim trendlerden ve sektörün karşı karşıya kaldığı zorluklar hakkında konuştuk.

Mücadeleler önemli fakat Avrupa Yeşil Mutabakat titanyum dioksit için yeni fırsatları da beraberinde getiriyor

Titanyum dioksitin sınıflandırılması önümüzdeki sene sektörü nasıl etkileyecek?

Dr. David Lockley: Avrupa Birliği, belirli bir miktarın üzerinde titanyum dioksit tozunun solunmasını şüpheli kanserojen olarak sınıflandırmaktadır. Titanyum dioksit endüstrisi, 01 Ekim 2021 AB uyumluluk sürecine özenle hazırlanmaktadır. Sınıflandırmanın nasıl uygulanacağı konusu yasal olarak hala belirsiz olsa da, biz regülasyonlara hazır olduğumuzdan eminiz.

Önemli bir nokta ise titanyum dioksite maruz kalmanın insanlarda kansere neden olduğuna dair kanıtlanmış bilimsel bir veri yoktur. Bu sınıflandırma sadece onlarca yıl öncesine dayanan fare solunu incelemesine dayanmaktadır ve bu durum endüstrinin güvenilirliğinden şüphe uyandırmaktadır.

Venator ve Titanyum Dioksit Üreticiler Birliği (TDMA) üyeleri regülasyondaki belirsizliklere rağmen uyumluluğu desteklemek için pratik adımlar geliştirmede çok aktif rol üstlenmekte ve ürün sınıflandırma kararını desteklemek adına veri toplamaktadır.

Sınıflanmanın bilimsel ve yasal temeli ile endüstri uyuşmamaya devam etmektedir. Şu anda AB Adalet Mahkemesinde sınıflandırmayı iptal etmek için üç yasal itiraz davası görüşülmeyi beklemekte. Bu davaların kararlarının 2022’den önce verilmesi beklenmiyor. TDMA, titanyum dioksit kullanıcılarına bilgi vermeye ve onlarla işbirliği yapmaya devam edecektir. En son bilgiler tdma.info internet sitesinin haberler bölümünde yer almaktadır.

Sizin bakış açınıza göre, yakın gelecekte titanyum dioksit segmentinde hangi trendler hakim olacak?

Lockley: Covid-19 ekonomik toparlanması şüphesiz titanyum dioksit sektörü için büyük bir trend olacak. AB, İngiltere ve Amerika, titanyum dioksitin kullanımını arttıracak birçok inşaat ve altyapı yatırımları yapmak istiyor. Örneğin, AB yenileme dalgası stratejisini başlatarak, konutların yenileme oranını 2030 yılına kadar iki katına çıkartmayı, binaların yaşam döngüleri boyunca kaynak ve enerji verimliliğini teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Boyalarda ve birçok inşaat malzemelerinde önemli bir bileşen olan titanyum dioksit, dayanıklılığı ve sürdürülebilirliği dolasıyla bu projelerde kritik bir bileşendir. Titanyum dioksit pigmentinin eşsiz özellikleri ürünlerin kalitesini uzun süre korumasına yardımcı olmaktadır. Boya gibi kapmalarda, ısıya, ışığa ve hava koşullarına direnci sayesinde yapı ürünlerinin dayanıklılığını arttırmaktadır. Bu da inşaat malzemelerini değiştirmeye veya binaları yenilemeye daha az ihtiyaç duyulabileceği anlamına gelir. Titanyum dioksitin ‘’akıllı malzeme’’ olarak kullanılması, sektöre ivme kazandıran başka bir trend. Ürettiğimiz titanyum dioksitin fiziksel özelliklerinde değişiklik yaparak, işlevselliğini geleneksel pigment özelliklerinin ötesinde genişletebiliriz. Covid-19 sonucunda hijyenik kaplamalarda titanyum dioksitin potansiyeline artan bir ilgi var.

Yasal konular haricinde, titanyum dioksit üreticilerinin karşılaştığı en büyük zorluklar nelerdir?

Lockley: Avrupa Yeşil Mutabakatı, AB’yi 2050 yılına kadar nötr iklim ve döngüsel ekonomi haline getirme amacı, titanyum dioksit endüstrisi dahil olmak üzere Avrupa’daki tüm sektörler için büyük zorluklar ve fırsatlar sunuyor. Endüstriyel süreçlerin karbondan arındırılması için eşi benzeri görülmemiş bir çözüm bulunması gereklidir. Venator olarak tesislerimizin karbondan arındırılması için aktif stratejiler geliştiriyoruz ve yakın zamanda Teesside’daki Birleşik Krallık operasyonlarımıza temiz hidrojen entegrasyonunu araştırmak için BP ile bir protokol imzalandık.

Mücadeleler önemli, fakat Avrupa Yeşil Mutabakatı, daha önce bahsettiğimiz gibi yenilenme dalgası gibi titanyum dioksit için yeni fırsatları da beraberinde getiriyor. Açıkçası, titanyum dioksit, ürünleri yaşam döngüsü boyunca daha sürdürülebilir hale getirmekte. Alternatiflerinden daha etkili ve koruyucu özelliği sayesinde dayanıklılığı artırır, bu da döngüsel ekonomide daha az kaynağa ihtiyaç duyulacağı anlamına gelmektedir. Basitçe söylemek gerekirse, titanyum dioksit, AB’nin güvenli ve sürdürülebilir kimyasal vizyonuna uygun bir maddedir.

KAYNAK

Interview Industry sees opportunities for titanium dioxide in Covid-19 recovery | European Coatings (european-coatings.com)

Son Duyurular